
Örülhetünk-e annak, hogy a következő években a használt áruk piacának robbanásszerű növekedése várható? A turizással valóban kéz a kézben jár a fenntarthatóság, vagy ebben az esetben is igaz, hogy semmi sem tisztán fekete és fehér?
Az utóbbi években kifejezetten trendi lett másodkézből vásárolni, és a turizás a hagyományos, kiskereskedelmi vásárlás környezetbarát és felelős alternatívájaként szerepel a köztudatban. Úgy tekintünk rá, mint a hulladékcsökkentés és a károsanyag-kibocsátás mérséklésének egy fontos eszköze.
A boonshelfnél mi is a fenntartható fogyasztásban hiszünk, és épp úgy támogatjuk a használt termékek vásárlását, mint a használaton kívül termékek továbbadását. Ugyanakkor úgy gondoljuk, hogy mindezzel nem adunk önmagában választ a túlfogyasztásra, vannak tényezők, amiket ez esetben is érdemes szem előtt tartanunk
A másodkézből vásárlás sok esetben épp olyan jelentős környezeti terhelést okoz, mintha hagyományos módon tennénk. Mire érdemes odafigyelnünk, hogy valóban jót tegyünk magunknak, a közösségünknek és a bolygónak?
Fenntartható érvek a használt termékek vásárlása mellett
Kevesebb hulladék
Ha másodkézből veszünk valamit, akkor tovább használunk egy mások számára feleslegessé vált tárgyat, és késleltetjük azt is, hogy az adott darab a szemétre kerüljön.
Nincs szükség új termék előállítására
A legtöbb termék gyártása jelentős víz-, villany- és egyéb nyersanyagigénnyel jár, de ha használtan vásárolunk, akkor megspórolhatjuk egy új termék előőllításának költségeit. Mindemellett egyéb közvetett terheléstől is mentesítjük a környezetet, mint például a szállítás, a szortírozás vagy a raktározás okozta terhek.
A körforgásos gazdaság erősítése
A másodkézből vásárlás révén az ún “körforgásos vagy körkörös gazdaság” modelljét erősítsük. Ez a rendszer arra törekszik, hogy egy termék minél tovább és minél magasabb minőségben maradjon a gazdasági vérkeringésében, és ennek következtében minél kevesebb új nyersanyagra legyen szükség. A modell fontos eleme, hogy az újrahasználat, újrahasznosítás és javítás révén a termékek élettartamát a lehető legjobban meghosszabbítsuk.
Szélesebb hozzáférés minőségi termékekhez
A használt termékek jellemzően jóval olcsóbbak, mint az újak, így az alacsonyabb jövedelmű emberek számára is könnyebben elérhető, hogy minőségi cikkeket vásároljanak. Ez egyrészt javíthatja életminőségüket, másrészt hozzájárulhat a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentéséhez.
A másodkézből vásárlás rejtett költségei
Gyors fogyasztás, túlfogyasztás, felhalmozás
A turizásban könnyű átesni a ló túloldalára, ugyanis a termékek ‘’olcsósága’ könnyen szükségtelen fogyasztásra ösztönözhet bennünket. Könnyen azon kaphatjuk magunkat, hogy felesleges dolgokat vásárolunk, csak azért, mert jó áron vannak, és úgy gondoljuk, hogy később hasznosak lehetnek.
Nehezen átlátható piac rejtett környezeti terhekkel
A használt áruk esetében is igaz, hogy a termékek raktározása, szortírozása, és szállítása jelentős környezeti terheléssel járhat. Időnként az is nehezen átlátható honnan is kerülnek a boltba az adott termékek. Egyes itthon is fellelhető használtruha-üzletláncok például tömegével hozzák hazánkba a használt ruhákat Nyugat-Európából, a nem értékesített darabokat pedig Afrikába küldik tovább.
Nem feltétlenül indítunk rendszerszintű változásokat
A használt terméket vásárlásával bár közvetlenül csökkentjük az új termékek iránti keresletet, nem feltétlenül tudunk rendszerszinten hatni a gyors és túlzott fogyasztást ösztönző kultúránkra. Az új termékek folyamatos piacra dobása és azok állandó cseréje nagymértékben járul hozzá a használt áruk piacának növekedéséhez is.
Minőségi és biztonsági kockázatok
A másodkézből vásárlás annak a kockázatát is magában rejti, hogy a megvett dolgot csak nagyon rövid ideig vagy egyáltalán nem is fogjuk tudni használni. Belefuthatunk abba, hogy gyorsan elévülő és használhatatlanná váló termékeket veszünk, amit ezáltal hamar a kukába is dobunk, akár egyből le is cserélünk valami másra.
Mire figyeljünk oda?
Vásároljunk tudatosan
Azt vegyük meg, amire tényleg szükségünk van, és előzzük meg azt, hogy felesleget termeljünk az otthonunkban. Ne vásároljunk meg valamit, csak azért mert olcsó vagy trendi. Tegyünk fel magunknak néhány kérdést, mielőtt új dolgot vennénk:
- Tényleg szükségem van az adott dologra?
- Miben változik az életminőségem, ha megveszem az adott dolgot?
- Elég lehet az is, ha csak kölcsönzöm ezt a tárgyat?
- Meg tudom javítani, fel tudom újítani azt, amim van?
Vásároljunk lokálisan
Akár újonnan előállított, akár használt terméket veszünk, vegyük minél közelebbről. Új terméknél részesítsük előnyben a helyi alapanyagokból, helyi gyártók által és lehetőleg fenntartható módon készített termékeket, de használt termékek esetén is érdemes odafigyelni, hogy a korábbi használat helye is a közelünkben legyen. Ezáltal minimalizálhatjuk a csomagolásból és szállításból eredő környezeti terheket.
Gondolkodjunk hosszú távban
Vásároljunk minőségi termékeket. Akár másodkézből, akár újonnan vásárolunk, törekedjünk arra, hogy olyan terméket vegyünk, amit hosszú éveken át tudunk használni. Ennek egyik eleme, hogy odafigyelünk a termék minőségére, az anyagokra és az előállítás módjára. Emellett az is fontos, hogy végiggondoljuk, mi magunk is képesek leszünk-e azt az adott tárgyat hosszú távon örömmel használni.
Adjuk tovább, ami nem kell
Természetesen a legtudatosabb döntések mellett is előfordul, hogy az otthonunkban valami feleslegessé válik. Ilyenkor számtalan lehetőségünk van arra, hogy az adott tárgynak megtaláljuk a legjobb helyet, ahol továbbra is hasznos lehet. Adományozzuk el, adjuk el, esetleg újítsuk fel vagy alakítsuk át, vagy ajánljuk fel olyan helyi kézműveseknek, akik alapanyagként új életet tudnak adni neki.
A boonshelf online piacterén is a felelős és lokális fogyasztásra biztatunk, de emellett arra is, hogy eladásaiddal és vásárlásaiddal civil szervezetek munkáját is támogasd.
Következő cikkünkben viszont további olyan hazai kezdeményezéseket szeretnénk bemutatni, amelyek segítenek neked abban, hogy minél tudatosabb és fenntarthatóbb módon vásárolj.