Mi magunk is meglepődtünk, milyen hosszú lett a lista, amikor arról beszélgettünk hányféleképpen tehetünk azért, hogy a mindennapjaink fenntarthatóbbak, kiegyensúlyozottabbak, sőt közösségibbek legyenek.
Változásokat csak közösségben tudunk elérni, de a jóllétünkhöz is szükségünk van valós emberi kapcsolatokra. Az alábbiakban olyan kezdeményezésekről, lehetőségekről írunk, melyek révén épp annyira tehetünk jót a környezetünknek, mint magunknak.
Ruha • Élelmiszer • Közlekedés • Közösség
Ruha
A ruhavásárlás talán az egyik legnagyobb kihívás, ha másodkézből vásárlásról beszélünk, de a feleslegessé vált darabok eladása is nehézkes lehet, ha nincs még benne tapasztalatunk - különösen akkor, ha mindezt online próbáljuk. Ismerkedéshez a turkálóknál is jobb lehetőséget kínálnak a ruhacserék és ruhavásárok ahol közvetlenül a korábbi tulajdonostól vásárolhatod meg a darabokat.
Ruhavásárok
A fővárosban szinte minden hónapban belefuthatunk közösségi ruhavásárokba, amelyeken bárki foglalhat asztalt, hogy túladhasson a megunt vagy sosem használt ruhadarabjain, kiegészítőin, cipőin. Vásárlóként sok standot végig járhatsz, így szinte biztosan találsz olyan darabokat, amelyeket sokáig és jó szívvel tudsz majd viselni.
Ruhacserék
A ruhavásároktól eltérően a ruhacserékre szabadon elviheted a számodra fölösleges holmikat, és úgy tehetsz szert új ruhákra, hogy egy forintot sem költöttél. Egyre gyakrabban és egyre többen szerveznek ilyen jellegű eseményeket, melyek jellemzően nem csak a ruhák cseréjéről szólnak, hanem a közös időtöltésről is.
Élelmiszer
Az egészséges és a fenntartható étkezésnél az egyik legfontosabb, hogy szezonálisan és lokálisan fogyasszunk, azaz olyan dolgokat vegyünk és együnk, ami az adott évszakra jellemző, és lehetőleg a közelünkben termett, etikus és vegyszermentes gazdaságban. De hol juthatunk hozzá ilyen élelmiszerhez?
Termelői piacok
Egyre több helyen vannak jelen a termelői piacok a hagyományos piacok mellett. Ezeken környékbeli kistermelők értékesítenek, és azért is csak a hét 1-2 napján érhetőek el, mert a hét többi napján ezek a termelők a gazdaságukban dolgoznak. A “piacozás” túlmutat az egészséges, helyi élelmiszer beszerzésén, az élmény és kapcsolódások legalább annyira tesznek függővé, mint az ízek, amelyeket magaddal viszel.
Vásárlói közösségek
Ha nem vagy a piacozás rajongója, vagy nehezen tudod a heti ritmusodba illeszteni a piacra járást, akkor érdemes utána járnod a környékeden elérhető bevásárló közösségeknek. Ezek olyan önkéntes alapon szerveződő csoportok, amelyek közvetlen kapcsolatot teremtenek a helyi termelők és a vásárlók között. Heti endeléseidet jellemzően egy online webshopon keresztül adhatod le, amelyet aztán egy megadott átvételi ponton és időben tudsz átvenni - jellemzően csomagolásmentesen.
Zöldségdoboz közösségek
Ez esetben egy teljes szezonra tudsz elköteleződni egy környékbeli gazdaság mellett, és heti rendszerességgel megkapod az aktuális termés mentén összeállított zöldségdobozodat. (Léteznek sajt- vagy hústermékekkel kiegészülő konstrukciók is.) Azon túl, hogy garantáltan egészséges és fenntartható élelmiszerhez jutsz, a dobozközösségeken keresztül mély és hosszú távú közösségi kapcsolatokat alakíthatsz ki, elköteleződéssel pedig kiszámíthatóságot, bizonságot nyújtasz a gadálkodó számára is.
Csomagolásmentes boltok
A fenti vásárlási lehetőségek remek kiegészítői a csomagolásmentes boltok, amelyek száma, szerencsére, itthon is évről évre nő. Ide saját üvegedényekkel, tárolódobozokkal, zsákokkal kell érkezned, hiszen a hulladékmentesség jegyében működő üzletek nem árulnak csomagolt termékeket. Bár előre végig kell gondolod, mit szeretnél venni, és az ehhez szükséges megfelelő méretű tárolóedényeket is össze kell készítened, mindenből annyit vehetsz, amennyire valóban szükséged van, hazaérve pedig csak fel kell tenned a dobozokat a polcra.
Közlekedés
A közlekedés teszi ki Európa károsanyag-kibocsátásának közel negyedét, és a városi légszennyezés fő forrása is. Ezentúl havi kiadásaink jelentős részét tudja elvinni a háztartásonként egy vagy akár több autó fenntartása. Ezekre a problémákra nyújt választ a megosztáson alapuló közlekedés. A rendszer lényege, hogy egy közlekedési eszközt - legyen az bicikli, robogó vagy akár személyautó - nem feltétlenül birtokoljuk, hanem csak arra az időre vesszük igénybe, amíg ténylegesen utazunk.
Telekocsi
A telekocsi szolgáltatások összekötik az egy irányba tartó sofőröket és az utazni vágyókat. Ezzel csökkennek az utazás költségei, az egy főre jutó károsanyag kibocsátás is. Akár gyakran, akár hosszabban indulsz útra autóval, a megosztáson keresztül, jelentős összegeket tudsz spórolni. Ha pedig nincs saját autód, de rugalmasabb, gyorsabb és esetenként még olcsóbb alternatívát keresel a közösségi közlekedésre, akkor érdemes utánajárnod, nem tart-e épp valaki üres helyekkel az adott irányba.
Autómegosztás
Az autómegosztó szolgáltatások lényege, hogy ugyanazt az autót egy nap egy meghatározott területen többen is használják. A saját tulajdonban lévő autók élettartamuk jelentős részét állással, kihasználatlanul töltik. Az autómegosztásnak köszönhetően viszont egy autót egy nap sokan használnak. Szakértők szerint egyre nő a kilométerszám, aminél megéri a saját autó eladásában és az eseti autóbérlésben gondolkodni.
Közbringa
Ha egy egészséges, gyors és olcsó városi alternatívát keresel a közlekedésre, akkor érdemes kipróbálnod a közbringákat. A legtöbb hazai nagyvárosban már pillanatok alatt tudsz biciklit - akár elektromos rásegítéssel működő kerékpárt - találni, hogy eltekerj A-ból B-be. Sőt, akár teherszállításra alkalmas cargobicikliket vagy utánfutókat is beszerezhetsz, ha arra van szükséged.
Közösség
Végezetül szeretnénk felhívni a figyelmet azokra a lehetőségekre, amelyek révén az online teret valós, lokális közösségek építésére vagy azokhoz való kapcsolódásra használhatod. Ilyen felület például a Miutcánk is, ami egy hazai kezdeményezésű közösségi platform. Az oldal célja a szomszédok közti közösségépítés, illetve egy segítő közeg létrehozása, ahol a szomszédok tárgyakat és tudást tudnak megosztani egymás közt.
Szerintünk a közösségi médián is érdemes körülnézned. Egyre több témában alakulnak helyi csoportok, amik remek platformot nyújtanak ahhoz is, hogy másokhoz kapcsolódj és ahhoz is, hogy saját kezdeményezéseket indíts - legyen szó szemétszedő akcióról, ruhacsere szervezéséről vagy arról, miképp juss el a helyi termelői piacra